1248AS-H-2R2N=P3
DigiKey Part Number
490-10796-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-10796-1-ND - Cut Tape (CT)
490-10796-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1248AS-H-2R2N=P3
Description
FIXED IND 2.2UH 7A 13.2 MOHM SMD
Detailed Description
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 7 A 13.2mOhm Max 2-SMD
EDA/CAD Models
1248AS-H-2R2N=P3 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
8.6A
DC Resistance (DCR)
13.2mOhm Max
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Inductance
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Tolerance
±30%