BU2450SM-JJ-GTR
DigiKey Part Number
BU2450SM-JJ-GTR-ND - Tape & Reel (TR)
BU2450SM-JJ-GCT-ND - Cut Tape (CT)
BU2450SM-JJ-GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU2450SM-JJ-GTR
Description
BATTERY HOLDER COIN 24.5MM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Battery Holder (Open) Coin, 24.5mm 1 Cell SMD (SMT) Tab
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BU2450SM-JJ-GTR Models
Category
Number of Cells
1
Mfr
Battery Series
2450
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
PCB, Surface Mount
Part Status
Active
Termination Style
SMD (SMT) Tab
Battery Type, Function
Coin Cell, Holder
Height Above Board
0.276" (7.01mm)
Style
Holder (Open)
Operating Temperature
-40°C ~ 315°C