MPL-SE6040-100
DigiKey Part Number
1589-MPL-SE6040-100TR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPL-SE6040-100CT-ND - Cut Tape (CT)
1589-MPL-SE6040-100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-SE6040-100
Description
FIXED IND 10UH 3.8A 41 MOHM SMD
Detailed Description
10 µH Semi-Shielded Inductor 3.8 A 41mOhm Nonstandard, 2 Lead
Category
DC Resistance (DCR)
41mOhm
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Series
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
3.4A