MPL-AL5050-6R8
DigiKey Part Number
1589-MPL-AL5050-6R8TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-AL5050-6R8
Description
FIXED IND 6.8UH 6.1A 25 MOHM SMD
Detailed Description
6.8 µH Unshielded Molded Inductor 6.1 A 25mOhm 2-SMD
DC Resistance (DCR)
25mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.217" L x 0.209" W (5.50mm x 5.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
7.6A