MP28200GG-Z
DigiKey Part Number
1589-1622-2-ND - Tape & Reel (TR)
1589-1622-1-ND - Cut Tape (CT)
1589-1622-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MP28200GG-Z
Description
IC REG BUCK ADJ 200MA 12QFN
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 200mA 12-VFQFN
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MP28200GG-Z Models
Mfr
Voltage - Output (Max)
3.3V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
1.5MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package
12-QFN (2x2)
Voltage - Input (Min)
2V
Base Product Number
Voltage - Input (Max)
5.5V