MP2152GQFU-18-P is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Monolithic Power Systems Inc.
In Stock: 0
Unit Price: R7,81074
Datasheet
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 2A 6-UFDFN
MP2152GQFU-18-P
DigiKey Part Number
1589-MP2152GQFU-18-PTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MP2152GQFU-18-P
Description
IC REG BUCK 1.8V 2A 6UTQFN
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Series
Frequency - Switching
1.1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package
6-UTQFN (1.2x1.6)
Number of Outputs
1
Base Product Number
Voltage - Input (Min)
2.5V