TC1016-2.8VCTTR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Unit Price: R2,78000
Datasheet
Similar
ABLIC Inc.
In Stock: 0
Unit Price: R0,00000
Datasheet
ABLIC Inc.
Texas Instruments
Texas Instruments
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 80mA SOT-23-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
TC1016-2.8VCTTR
DigiKey Part Number
TC1016-2.8VCTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TC1016-2.8VCTTR
Description
IC REG LINEAR 2.8V 80MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TC1016-2.8VCTTR Models
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
PSRR
58dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 80mA