SST25VF016B-50-4I-S2AF
DigiKey Part Number
SST25VF016B-50-4I-S2AF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SST25VF016B-50-4I-S2AF
Description
IC FLASH 16MBIT SPI 50MHZ 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
FLASH Memory IC 16Mbit SPI 50 MHz 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SST25VF016B-50-4I-S2AF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Memory Organization
2M x 8
Mfr
Memory Interface
SPI
Series
Clock Frequency
50 MHz
Packaging
Tube
Write Cycle Time - Word, Page
10µs
Part Status
Active
Voltage - Supply
2.7V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)