PIC32MX270F256B-50I/SP
DigiKey Part Number
PIC32MX270F256B-50I/SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC32MX270F256B-50I/SP
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 28SPDIP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 28-SPDIP
EDA/CAD Models
PIC32MX270F256B-50I/SP Models
RAM Size
64K x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 9x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Speed
50MHz
Supplier Device Package
28-SPDIP
Connectivity
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB OTG
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)