PIC32CM6408JH00048-I/Y8X
DigiKey Part Number
150-PIC32CM6408JH00048-I/Y8X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC32CM6408JH00048-I/Y8X
Description
5V CORTEX M0+ WITH 32K FLASH AND
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC® 32CM JH Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-TQFP (7x7)
Mfr
EEPROM Size
2K x 8
Series
RAM Size
8K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 12x12b
Oscillator Type
External, Internal
Speed
48MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)