PIC24FJ64GA002T-I/ML
DigiKey Part Number
PIC24FJ64GA002T-I/MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC24FJ64GA002T-I/MLCT-ND - Cut Tape (CT)
PIC24FJ64GA002T-I/MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24FJ64GA002T-I/ML
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 28QFN
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 64KB (22K x 24) FLASH 28-QFN (6x6)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC24FJ64GA002T-I/ML Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
8K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 3.6V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 10x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
PIC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
16-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz