PIC24FJ32GP202T-I/SO | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PIC24FJ32GP202T-I/SO |
Description | IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SOIC |
Manufacturer Standard Lead Time | 5 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 32KB (11K x 24) FLASH 28-SOIC |
Mfr | Program Memory Type FLASH |
Series | RAM Size 8K x 8 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V |
Part Status Active | Data Converters A/D 10x12b SAR |
DigiKey Programmable Not Verified | Oscillator Type External, Internal |
Core Processor PIC | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Core Size 16-Bit | Mounting Type Surface Mount |
Speed 32MHz | Supplier Device Package 28-SOIC |
Connectivity I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART | Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |