PIC18F65K90-I/PTRSL
DigiKey Part Number
PIC18F65K90-I/PTRSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F65K90-I/PTRSL
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 32KB (16K x 16) FLASH 64-TQFP (10x10)
EDA/CAD Models
PIC18F65K90-I/PTRSL Models
Packaging
Tray
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 16x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
64MHz