PIC18F45K50-E/PT
DigiKey Part Number
PIC18F45K50-E/PT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F45K50-E/PT
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10)
EDA/CAD Models
PIC18F45K50-E/PT Models
Packaging
Tray
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 25x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
48MHz