PIC18F25K20T-I/SS
DigiKey Part Number
PIC18F25K20T-I/SSTR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC18F25K20T-I/SSCT-ND - Cut Tape (CT)
PIC18F25K20T-I/SSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F25K20T-I/SS
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 32KB (16K x 16) FLASH 28-SSOP
EDA/CAD Models
PIC18F25K20T-I/SS Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 11x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
64MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
28-SSOP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Package / Case
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)