PIC18F14Q41-I/SO
DigiKey Part Number
150-PIC18F14Q41-I/SO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F14Q41-I/SO
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 16KB (16K x 8) FLASH 20-SOIC
EDA/CAD Models
PIC18F14Q41-I/SO Models
Packaging
Tube
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 17x12b; D/A 2x8b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
64MHz
Supplier Device Package
20-SOIC
Package / Case
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)