PIC18F06Q41-I/ST
DigiKey Part Number
150-PIC18F06Q41-I/ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F06Q41-I/ST
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 14TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (64K x 8) FLASH 14-TSSOP
EDA/CAD Models
PIC18F06Q41-I/ST Models
Packaging
Tube
RAM Size
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 11x12b; D/A 2x8b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
64MHz
Supplier Device Package
14-TSSOP
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)