PIC16LF1455-I/P
DigiKey Part Number
PIC16LF1455-I/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16LF1455-I/P
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14DIP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 14KB (8K x 14) FLASH 14-PDIP
EDA/CAD Models
PIC16LF1455-I/P Models
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 5x10b; D/A 1x5b
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Speed
48MHz
Supplier Device Package
14-PDIP
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Package / Case
14-DIP (0.300", 7.62mm)