PIC16F18125-I/ST
DigiKey Part Number
150-PIC16F18125-I/ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F18125-I/ST
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (14K x 8) FLASH 14-TSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F18125-I/ST Models
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 29x12b; D/A 2x8b
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz
Supplier Device Package
14-TSSOP
Connectivity
I2C, LINbus, RS-232, RS-485, SPI, UART/USART
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)