PIC16F18124-I/ST
DigiKey Part Number
150-PIC16F18124-I/ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F18124-I/ST
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (7K x 8) FLASH 14-TSSOP
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
512 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 29x12b; D/A 2x8b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
PIC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz
Supplier Device Package
14-TSSOP
Connectivity
I2C, LINbus, RS-232, RS-485, SPI, UART/USART
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)