MSCDC100H170AG-(secondary)
MSCDC100H170AG
DigiKey Part Number
150-MSCDC100H170AG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSCDC100H170AG
Description
BRIDGE RECT 1P 1.7KV 100A SP6
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Single Phase Silicon Carbide Schottky 1.7 kV Chassis Mount SP6
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 100 A
Manufacturer
Microchip Technology
Current - Reverse Leakage @ Vr
400 µA @ 1700 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type
Chassis Mount
Diode Type
Single Phase
Package / Case
Module
Technology
Silicon Carbide Schottky
Supplier Device Package
SP6
Voltage - Peak Reverse (Max)
1.7 kV
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
100 A