MSC080SMA120SDT/R
DigiKey Part Number
150-MSC080SMA120SDT/R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSC080SMA120SDT/R
Description
MOSFET SIC 1200 V 80 MOHM TO-263
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 35A (Tc) 182W (Tc) Surface Mount TO-263-7
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
100mOhm @ 15A, 20V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
2.8V @ 1mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
64 nC @ 20 V
Packaging
Bulk
Vgs (Max)
+23V, -10V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
838 pF @ 1000 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
182W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-263-7
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
20V