MIC5504-1.8YMT-TR
DigiKey Part Number
MIC5504-1.8YMT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
MIC5504-1.8YMT-CT-ND - Cut Tape (CT)
MIC5504-1.8YMT-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5504-1.8YMT-TR
Description
IC REG LINEAR 1.8V 300MA 4-TDFN
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 4-TDFN (1x1)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MIC5504-1.8YMT-TR Models
PSRR
60dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Voltage Dropout (Max)
0.38V @ 300mA