MIC4575-3.3WU
DigiKey Part Number
576-2341-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC4575-3.3WU
Description
IC REG BCK BST 3.3V 1.7A TO263-5
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck, Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1.7A (Switch) TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MIC4575-3.3WU Models
Category
Voltage - Input (Max)
24V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tube
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
200kHz
Function
Step-Down, Step-Up/Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
TO-263-5
Voltage - Input (Min)
4V