MCP1725-5002E/MC
DigiKey Part Number
MCP1725-5002E/MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP1725-5002E/MC
Description
IC REG LINEAR 5V 500MA 8-DFN
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-DFN (2x3)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCP1725-5002E/MC Models
Current - Quiescent (Iq)
220 µA
Packaging
Tube
PSRR
60dB (100Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable, Power Good
Output Configuration
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
8-VFDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Supplier Device Package
8-DFN (2x3)
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 500mA