LM2576-3.3WU is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 483
Unit Price: R75,42000
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 621
Unit Price: R67,08000
Datasheet
In Stock: 60
In Stock: 4
In Stock: 385
In Stock: 6 733
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 3A TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
LM2576-3.3WU
DigiKey Part Number
LM2576-3.3WU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2576-3.3WU
Description
IC REG BUCK 3.3V 3A TO263-5
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LM2576-3.3WU Models
Category
Voltage - Input (Max)
40V
Frequency - Switching
52kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Supplier Device Package
TO-263-5
Voltage - Input (Min)
4V