DSPIC30F6013A-30I/PT
DigiKey Part Number
DSPIC30F6013A30IP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSPIC30F6013A-30I/PT
Description
IC MCU 16BIT 132KB FLASH 80TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 30 MIPs 132KB (44K x 24) FLASH 80-TQFP (12x12)
EDA/CAD Models
DSPIC30F6013A-30I/PT Models
EEPROM Size
2K x 8
RAM Size
6K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)