DSPIC30F6012A-20E/PF
DigiKey Part Number
DSPIC30F6012A-20E/PF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSPIC30F6012A-20E/PF
Description
IC MCU 16BIT 144KB FLASH 64TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 20 MIPS 144KB (48K x 24) FLASH 64-TQFP (14x14)
EDA/CAD Models
DSPIC30F6012A-20E/PF Models
EEPROM Size
4K x 8
RAM Size
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)