DSPIC30F6011AT-30I/PT
DigiKey Part Number
DSPIC30F6011AT-30I/PTTR-ND - Tape & Reel (TR)
DSPIC30F6011AT-30I/PTCT-ND - Cut Tape (CT)
DSPIC30F6011AT-30I/PTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSPIC30F6011AT-30I/PT
Description
IC MCU 16BIT 132KB FLASH 64TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 30 MIPs 132KB (44K x 24) FLASH 64-TQFP (10x10)
EDA/CAD Models
DSPIC30F6011AT-30I/PT Models
EEPROM Size
2K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
6K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)