DSPIC30F1010-20E/SO is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 77
Unit Price: R92,11000
Datasheet
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Unit Price: R95,24066
Datasheet
dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 20 MIPS 6KB (2K x 24) FLASH 28-SOIC
DSPIC30F1010-20E/SO
DigiKey Part Number
DSPIC30F1010-20E/SO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSPIC30F1010-20E/SO
Description
IC MCU 16BIT 6KB FLASH 28SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DSPIC30F1010-20E/SO Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
256 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 5.5V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 6x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
dsPIC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Core Size
16-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
20 MIPS
Supplier Device Package
28-SOIC
Connectivity
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)