ATTINY10-TS8R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ATTINY10-TS8R |
Description | IC MCU 8BIT 1KB FLASH SOT23-6 |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 1KB (512 x 16) FLASH SOT-23-6 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ATTINY10-TS8R Models |
Category | Program Memory Size |
Mfr | Program Memory Type FLASH |
Series | RAM Size 32 x 8 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V |
Part Status Active | Data Converters A/D 4x8b |
DigiKey Programmable Verified | Oscillator Type Internal |
Core Processor AVR | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) |
Core Size 8-Bit | Mounting Type Surface Mount |
Speed 10MHz | Supplier Device Package SOT-23-6 |