AT93C86A-10SU-2.7-T
DigiKey Part Number
150-AT93C86A-10SU-2.7-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
150-AT93C86A-10SU-2.7-TCT-ND - Cut Tape (CT)
150-AT93C86A-10SU-2.7-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT93C86A-10SU-2.7-T
Description
IC EEPROM 16KBIT 3-WIRE 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EEPROM Memory IC 16Kbit 3-Wire Serial 1 MHz 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AT93C86A-10SU-2.7-T Models
Category
Memory Interface
3-Wire Serial
Mfr
Clock Frequency
1 MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Write Cycle Time - Word, Page
10ms
Part Status
Active
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)