APT47N60BC3G
DigiKey Part Number
APT47N60BC3G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT47N60BC3G
Description
MOSFET N-CH 600V 47A TO247
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 47A (Tc) 417W (Tc) Through Hole TO-247 [B]
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APT47N60BC3G Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.9V @ 2.7mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
260 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7015 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
417W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247 [B]
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
70mOhm @ 30A, 10V