MA1751X24B2-FSR
DigiKey Part Number
1570-1832-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA1751X24B2-FSR
Description
FAN AXIAL 172X50.8MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H Ball 290.6 CFM (8.14m³/min) 3 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Locked Rotor Sensor, Thermal Overload Protector (TOP)
Series
Noise
63.0dB(A)
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Approval Agency
cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Weight
1.7 lbs (771.1 g)
Width
50.80mm
Current Rating (Amps)
1.20A
Air Flow
290.6 CFM (8.14m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.780 in H2O (194.3 Pa)