XDR-120E-12 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Unit Price: R453,20000
Datasheet
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 10A
XDR-120E-12
DigiKey Part Number
1866-XDR-120E-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XDR-120E-12
Description
O/P +12V 10A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
10A
Power (Watts)
120W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
89.5%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.56" L x 1.18" W (116.0mm x 30.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
120V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cULus, EAC, KC, UKCA
DC Voltage - Input (Max)
370V
Standard Number
61010-1; 62368-1
Voltage - Output 1
12V