UHP-350-55
DigiKey Part Number
1866-UHP-350-55-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHP-350-55
Description
AC/DC CONVERTER 55V 347W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 55V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Efficiency
94%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Size / Dimension
8.66" L x 2.44" W x 1.22" H (220.0mm x 62.0mm x 31.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, EAC, TUV
Voltage - Output 1
55V
Standard Number
60335-1; 62368-1
Current - Output 1
6.3 A