UHP-2500-48
DigiKey Part Number
1866-UHP-2500-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHP-2500-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 2501W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC, 250 ~ 370 VDC Input
Voltage - Isolation
3.75 kV
Efficiency
96%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 250 ~ 370 VDC
Size / Dimension
12.20" L x 5.51" W x 2.36" H (310.0mm x 140.0mm x 60.0mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CB, CE, cURus, EAC
Current - Output 1
52.1 A