RSP-320-24
DigiKey Part Number
1866-4265-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSP-320-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 322W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 88 ~ 264 VAC, 124 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
RSP-320-24 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
89%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Size / Dimension
8.46" L x 4.53" W x 1.18" H (215.0mm x 115.0mm x 30.0mm)
Voltage - Input
88 ~ 264 VAC, 124 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
13.4 A