RSP-200-48
DigiKey Part Number
1866-4249-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSP-200-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 202W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 88 ~ 264 VAC, 124 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
RSP-200-48 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
90%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Size / Dimension
8.46" L x 4.53" W x 1.18" H (215.0mm x 115.0mm x 30.0mm)
Voltage - Input
88 ~ 264 VAC, 124 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
4.2 A