RPS-120-48
DigiKey Part Number
1866-4022-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPS-120-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 84W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
91%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.14" H (101.6mm x 50.8mm x 29.0mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CB, CE, cURus, TUV
Current - Output 1
1.75 A