RPS-120-48-C is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
WEC
In Stock: 1
Unit Price: R2 835,36000
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC Input
RPS-120-48-C
DigiKey Part Number
1866-4021-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPS-120-48-C
Description
AC/DC CONVERTER 48V 84W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
91%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Size / Dimension
4.07" L x 2.44" W x 1.57" H (103.4mm x 62.0mm x 39.9mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CB, CE, cURus, TUV
Current - Output 1
1.75 A