PSPA-1000-24
DigiKey Part Number
1866-5024-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSPA-1000-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 1008W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
93.5%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Size / Dimension
6.69" L x 4.72" W x 3.66" H (170.0mm x 120.0mm x 93.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CB, CE, cURus, EAC, TUV
Current - Output 1
42 A