NTN-5K-2380
DigiKey Part Number
1866-NTN-5K-2380-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NTN-5K-2380
Description
I/P +380V16A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
380VDC Voltage Input 5000 W Power Output Continuous Inverter, UPS Hardwire AC Outlets None (Hardwire) International
Category
AC Outlets
Hardwire
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Connector - AC Output
None (Hardwire)
Series
Connector - Voltage Input
Terminals
Packaging
Box
Power - Output Continuous
5000 W
Part Status
Active
Power - Output Surge
10000 W
Type
Inverter, UPS
Remote Capability
Yes
Voltage - Output
230VAC
Region Utilized
International
Voltage - Input
380VDC
Size
18.11" L x 8.31" W x 3.29" H (460mm x 211mm x 84mm)