NSP-500-48
DigiKey Part Number
1866-NSP-500-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSP-500-48
Description
AC/DC 48V 10.5A
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 431 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Laboratory, Medical
Series
Voltage - Isolation
4.2 kV
Efficiency
95%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 431 VDC
Size / Dimension
7.83" L x 3.90" W x 1.61" H (199.0mm x 99.0mm x 41.0mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cULus, cURus, EAC, UKCA, UL
Current - Output 1
10.5 A