NGE65I12-P1J is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 19
Unit Price: R417,21000
Datasheet
12V 59 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input
NGE65I12-P1J
DigiKey Part Number
1866-NGE65I12-P1J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NGE65I12-P1J
Description
+12V/4.88A; 16AWG/100CM
Detailed Description
Category
No Load Power Consumption
75mW
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length
39" (1.00m)
Input Type
Multi-Blade (Sold Separately)
Input Connector
Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.44" L x 1.18" W x 2.56" H (62.0mm x 30.0mm x 65.0mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
AS/NZS, CB, CCC, CE, cULus, cURus, EAC, FCC, PSE, TUV, UKCA
Current - Output (Max)
4.88A
Power (Watts)
59 W