NGE30U18-P1J
DigiKey Part Number
1866-NGE30U18-P1J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NGE30U18-P1J
Description
+18V/1.66A; 20AWG/150CM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18V 30 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
No Load Power Consumption
75mW
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.44" L x 1.18" W x 2.56" H (62.0mm x 30.0mm x 65.0mm)
Voltage - Output
18V
Approval Agency
CB, cULus, cURus, FCC, PSE, TUV
Current - Output (Max)
1.66A
Standard Number
60335-1; 60601-1; 62368-1
Power (Watts)
30 W