LRS-600-15
DigiKey Part Number
1866-LRS-600-15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LRS-600-15
Description
AC/DC CONVERTER 15V 600W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC, 255 ~ 370 VDC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
90%
Operating Temperature
-20°C ~ 65°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Standby Output, Universal Input
Voltage - Input
90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC, 255 ~ 370 VDC
Size / Dimension
8.86" L x 4.88" W x 1.61" H (225.0mm x 124.0mm x 41.0mm)
Voltage - Output 1
15V