LOP-600-12
DigiKey Part Number
1866-LOP-600-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LOP-600-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 360W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
93%
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.38" H (127.0mm x 76.2mm x 35.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Current - Output 1
30 A