GST360A36-C6P
DigiKey Part Number
1866-GST360A36-C6P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GST360A36-C6P
Description
PWR SUPP, BATT & COND
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
36V 360 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
360 W
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
No Load Power Consumption
500mW
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Region Utilized
International
Output Connector
Rectangular, 6 Position
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
39" (1.00m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension
8.66" L x 3.74" W x 1.81" H (220.0mm x 95.0mm x 46.0mm)
Voltage - Output
36V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cULus, EAC, FCC, KC, PSE
Current - Output (Max)
10A