BCAP0025 P270 S01
DigiKey Part Number
589-BCAP0025P270S01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BCAP0025 P270 S01
Description
CAP 25F -10% +20% 2.7V T/H
Customer Reference
Detailed Description
25 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 25mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BCAP0025 P270 S01 Models
Category
Termination
PC Pins
Manufacturer
Maxwell Technologies
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
25 F
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
-10%, +20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm